هفت رفتار کلیدی افرادی که تأثیر مثبت بر جهان دارند

Photo by Cathlyn Melloan on GettyImages Photo by Cathlyn Melloan on GettyImages

اگر به اطرافتان نگاه کنید، آدم‌های دوروبرتان را در قالب سه گروه خواهید دید:

  • افرادی که از کارشان متنفرند و به تلخی از آن شکایت می‌کنند.
  • دسته‌ای که فقط کارشان را تحمل می‌کنند و به آن فقط به عنوان منبع درآمد نگاه می‌کنند و به دنبال چیز بیشتری نیستند (یا احساس می‌کنند نمی‌توانند چیز بیشتری داشته باشند)
  • و نهایتاً گروهی که عاشق کارشان هستند و از آن لذت می‌برند.

 گروه سوم زیرمجموعه کوچکی از همه افراد حرفه‌ای در سطح جهان است، اما این گروه مهم و تأثیرگذار است زیرا اغلب، افرادی هستند که موجب بهبود جهان می‌شوند.

من به عنوان یک مربی موفقیت و نویسنده، این فرصت را در کارم داشته‌ام که با افرادی از جمله کارشناسان، نویسندگان، محققین، روزنامه‌نگاران، دانشمندان، نوآوران، نوابغ کسب و کار و کارآفرینانی مشهور ارتباط داشته باشم، کسانی که تأثیری واقعی و قابل‌ملاحظه بر جهان گذاشته‌اند. اما در میان این گروه از شخصیت‌های تأثیرگذار در جهان، افراد معمولی نیز هستند که موقعیتی خاص را پیدا کرده و در بالاترین سطح در آن مشارکت کرده‌اند.

توجه به این موضوع مهم است که افراد واقعاً تأثیرگذار بر خلاف تصور ما، همگی ممتاز، مرفه یا خاص نیستند

بسیاری از آنها از خانواده‌هایی محروم، با شرایط سخت و توانایی‌های محدود هستند، اما توانسته‌اند راهی بیابند که خودشان را بالا بکشند و بر شرایط خود (و ژن‌هایشان) فائق آیند تا زندگی خود و اطرافیانشان را متحول سازند.
با تحقیق بر روی این افراد سازنده، تکان‌دهنده و برهم‌زننده و کار با مراجعین خودم که دنیای اطرافشان را با روش‌هایی قدرتمند و سازنده شکل می‌دهند، به هفت رفتار کلیدی که آنها را از دیگران متمایز می‌کند پی بردم. عادت‌های رفتاری و نگرش آنها به زندگی و کار موجب تمایز آنها از افرادی است که آرزو دارند تأثیرگذار باشند، اما نمی‌توانند یا راهش را پیدا نمی‌کنند.

هفت رفتار اصلی افرادی که بر جهان تأثیر مثبت می‌گذارند عبارتست از:

1. آنها خودشان را وقف چیزی می‌کنند که به زندگی شان معنی و هدف می‌دهد.
امروزه خیلی‌ها به یافتن و دنبال کردن معنی و هدف زندگی اعتقاد ندارند و آنها که به آن معتقدند برای شناخت و احترام به آن خطر نمی‌کنند. افراد تأثیرگذار اما احساس دیگری دارند. آنها دریافته‌اند که زندگی‌شان هدف دارد و آن هدف معمولاً «از یک وضعیت بد یک موقعیت خوب می‌سازد»، یا از آنچه یاد گرفته‌اند به عنوان وسیله‌ای برای خدمت به دیگران استفاده می‌کند. انسان‌های هدفمند، برانگیخته، متمرکز و متعهدند و از درون می‌درخشند. نمی‌توان آنها را از آنچه باور دارند که دلیل وجودشان بر روی کره زمین است، منصرف کرد. این احساس هدفمند بودن و معنا داشتن انگیزه پایان‌ناپذیر و نشانه هایی را برای ادامه مسیر به آنها می‌دهد. این احساس آنها را نسبت به آنچه که باید در زندگی به آن بپردازند و آنچه که لازم است رهایش کنند آگاه می‌سازد. زیرا در راستای هدف عالی‌شان نیست.

نوآورانی که تأثیر مثبت بر جهان دارند از ذهنی تعلیم پذیر و مبتدی و قلبی عاشق و دلسوز برمی‌آیند که به دیدن، آموختن و تجربه کردن چیزهای جدید باز هستند تا خدمتگزار بهتری برای جهان باشند.

2. آنها متعهدند که همواره پیشرفت کنند.
افراد تأثیرگذار می‌دانند که کامل و بی‌نقص نیستند. آنها درک می‌کنند که چرا دانش‌شان کامل نیست- همیشه فاصله‌ها، پیش‌داوری‌ها، محدودیت‌ها، تعصبات و جایگاه‌های جدیدی وجود دارد که موازی با مهارت آنها پیش می‌رود.
آری، خودشیفتگان قدرتمند زیادی وجود دارند که نهایتاً تأثیر مثبت یا مفیدی بر جهان نمی‌گذارند، بلکه مضر و مخرب هستند. نوآورانی که تأثیر مثبت بر جهان دارند از ذهنی تعلیم پذیر و مبتدی و قلبی عاشق و دلسوز برمی‌آیند که به دیدن، آموختن و تجربه کردن چیزهای جدید باز هستند تا خدمتگزار بهتری برای جهان باشند.

 3. آنها با مردم به صورت باز و از راه‌هایی که هر دو طرف سود ببرند تعامل می کنند.

افرادی که دارای قدرت بالای تاثیرگذاری مثبت هستند، قدرت روابط، ارتباط و تعامل با دنیا را آشکارا درک می‌کنند. آنها نمی‌ترسند که این بیرون باشند- با دیگران ارتباط داشته باشند، دانش و استعدادهای خود را به اشتراک بگذارند، نقطه نظرها و عقاید مخالف اما معتبر خود را ارائه دهند. آنها از درونگرایی، کم‌رویی یا اکراه از شناخته شدن فراتر رفته و یاد گرفته‌اند ‌چطور با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند و روابطی بسازند که برای هر دو طرف حمایت‌کننده باشد و آنها را به سطح بالاتری سوق دهد. آنها می‌دانند روابط مثبت، حمایت‌کننده و روراست، اجزاء اساسی سازنده همه آن چیزی است که آنها می‌خواهند به دست آورند.

4. آنها وقت و انرژی صرف می کنند، نه برای آنچه که هست بلکه برای آنچه می تواند باشد.
افرادی که با آنها تعامل داشته و مصاحبه کرده‌ام، همان‌ها که تأثیر مثبتی بر جهان گذاشته‌اند، همرنگ جماعت شدن را نمی‌پذیرند. آنها وقتی می‌بینند چیزی مضطرب و آشفته‌شان می‌کند تلاش می‌کنند تا آن را بیشتر بشناسند، ریشه موضوع را پیدا کنند، تحقیق کنند و عوامل مؤثر بر آن را دریابند، و به راه‌حل‌های جدید برسند. آنها فاصله‌ها و اشتباهات موجود در تفکر و رفتار عموم را مشاهده کرده و به باور خود که می‌گوید وقت آن است که مرزهای آنچه که پذیرفته شده است را جابجا کنیم اعتماد می‌کنند. آنها می‌خواهند تغییر را تحت تأثیر قرار دهند، چرا که باور دارند تغییر، شیوه بهتری برای زندگی به ارمغان خواهد آورد.

افراد تاثیرگذار این اصل جهانی که «از هر دست بدهی، از همان دست می گیری.» را زندگی می‌کنند.

5. آنها آنچه می دانند را منتشر می کنند.
همه ما نویسندگان یا «کارشناسانی» را دیده‌ایم که دانش خود را همانند رازی در سینه مخفی نگه می‌دارند. آنها از بیان ایده‌های خود واهمه دارند مبادا کسی آن را سرقت کند یا از آن پولی درآورد. این درست عکس طرز فکر افراد تأثیرگذار است. افرادی که واقعاً تأثیرگذاری مثبت دارند، انتخابی ندارند جز اینکه آنچه یاد گرفته‌اند را به دیگران بیاموزند و با آنها سهیم شوند. آنها دانش خود را همانند کالایی برای فروش، ژتون غذا یا وسیله‌ای برای پول‌سازی نمی‌بینند- بلکه آن را اطلاعاتی می‌دانند که برای بهبود جهان باید آن را با دنیا سهیم شد. آنها معتقدند که ایده‌ها و نوآوری‌هایشان مفید بوده و برای دیگران ارزشمند است و انتخابی ندارند جز اینکه آنها را آشکارا سهیم شوند و هر آنچه آموخته‌اند را به دیگران بیاموزند. افراد تاثیرگذار این اصل جهانی که «از هر دست بدهی، از همان دست می گیری.» را زندگی می‌کنند.

6. آنها همانطور که خودشان صعود می کنند، دیگران را نیز بالا می برند.
شما هم مانند من با «راهبران» و افرادی با دستاوردهای بسیار مواجه شده‌اید که با پا گذاشتن روی سر و کول آدم‌هایی که سر راهشان بودند، به جایگاه فعلی‌شان رسیده‌اند. اینها راهبران یا تاثیرگذاران واقعی نیستند، چرا که قدرت آنها جعلی و ساختگی است- این قدرت از راه‌های غیراخلاقی بدست آمده، سطحی و ضعیف بوده و در مسیر طولانی نمی‌تواند پایدار بماند. من با افرادی مواجه شده‌ام که غیرمسئولانه اعمال قدرت می‌کردند، کسانی که زیر دستانشان را تحقیر کرده و رفتار ظالمانه‌ای با آنها داشتند و شگفت‌زده شدم وقتی نهایتاً آنچه کاشته بودند را درو کردند. در طول زمان، حتما چنین روزی فرا می‌رسد.

از سوی دیگر، آنها که بر جهان تأثیر مثبتی دارند، نه تنها در کارشان به نتایج شگفت‌انگیزی دست می‌یابند، بلکه فرایند رسیدنشان به این نتایج- چگونگی عملکرد آنها در زندگی- نیز الهام‌بخش و دلگرم‌کننده است. آنها از حمایت و کمک کردن به دیگران خشنودند و آنقدر سرشار از انرژی مثبت‌اند که زندگی تمام انسان‌هایی که با آنها کار می‌کنند و در ارتباط هستند را غنا می‌بخشند. این افراد تأثیرگذار می‌خواهند دیگران رشد کنند. آنها از فرصت‌های «موفقیت سازی» که برای دیگران آزاردهنده و مضر باشد اجتناب می‌کنند. آنها می‌دانند رویکردهای غیراخلاقی، تحقیرآمیز یا مخرب با معنا و هدف واقعی که به آن متعهدند در تضاد است.

7. آنها قدرت و نفوذ خود را به درستی به کار می گیرند.
متاسفانه اتفاق متداولی که امروزه در کسب‌وکارها شاهد آن هستیم این است که از قدرت و نفوذ به عنوان سلاح استفاده می‌شود که آسیب‌زننده و نابودکننده است. افراد تأثیرگذار از قدرتشان به درستی و عاقلانه استفاده می‌کنند. آنها به نفوذ و تاثیرگذاری گسترده‌شان آگاهند، قدرتی که می‌تواند سازنده باشد و موجب پیشرفت شود، یا همه چیز را نابود کند. آنهایی که بر جهان تأثیرگذارند، نسبت به کلام، اعمال و رفتارهایشان محتاط و باتدبیرند. آنها صادقانه عمل می‌کنند، و به شدت مراقب فرایند و سبک راهبری و ارتباطاتشان، و نفوذی که دارند هستند. آنها موضوع تاثیرگذاری را به عنوان افتخار و مسئولیت خاصی که نباید به رخ کشیده شده یا از آن سوء استفاده شود بسیار جدی تلقی می‌کنند. آنها نقش ویژه خود را درک می‌کنند و آن را با وقار، مهربانی و توجه می‌پذیرند.

آیا شما نیز مشتاق هستید که تأثیری مثبت بر جهان بگذارید؟ اگر چنین است، آیا این رفتارها مطابق با رفتارهای شما هست؟ چقدر تفاوت دارد؟

 

اطلاعات تکمیلی

  • نویسنده: کتی کاپرینو | ترجمه: دکتر نازنین امیر ارجمندی